Press "Enter" to skip to content

مقایسه بودجه نظامی ایران با دیگر کشورهای جهان و برآوردی از سال ۹۷

admin 0

گرچه با یک جستجوی ساده میتوان مقالات مختلفی در این زمینه به فارسی و انگلیسی پیدا کرد، ولی در این مطلب سعی میکنم خلاصه ای از دو منبع مخالف نظام جمهوری اسلامی را ارائه دهم!
بی بی سی فارسی با آنکه در مقاله ای سعی کرده بودجه نظامی ایران را غیر ضروری و بیش از حد نشان دهد، اشاره میکند که : ٬بودجه نظامی ایران، در سال ۲۰۱۵ میلادی، برابر با دو و هفت دهم (۲.۷ ٪) درصد تولید ناخالص داخلی این کشور بوده که کمی بالاتر از متوسط جهانی است. در این سال ایران در جهان ۲۸ ام بوده است. عمان، عربستان سعودی و سودان در سال ۲۰۱۵ بالاترین بودجه‌های نظامی را به نسبت تولید ناخالص داخلی داشتند.٬
از طرف دیگر سایت سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) هر ساله به بررسی و برآورد گزارش بودجه ی نظامی کشورها میپردازد و در جدولی کشورها را از این لحاظ رتبه بندی میکند. با اطلاعات مربوط به سالهای ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ بودجه نظامی ایران با ۲.۶۹ درصد نسبت به تولید ناخالص داخلی، در رتبه ی ۳۲ این رتبه بندی قرار گرفته است.
طبق این گزارش، کشورهایی مثل آمریکا ، سنگاپور، اوکراین، ارمنستان، عراق، آذربایجان، لبنان، کویت، روسیه، رژیم اشغالگر قدس (به قول خودشان اسرائیل)، امارات و عربستان سعودی نسبت به ایران درصد بیشتری از تولید ناخالص داخلی خود را به بخش نظامی اختصاص داده اند.
جالب است بدانید کشورهایی مثل یونان، هند، فرانسه، انگلستان و استرالیا با اختلاف نسبتا کمی پایین تر از ایران قرار گرفته اند و همگی بیش از ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی را صرف هزینه های نظامی میکنند.
از این گزارش میتوان فهمید که ایران با آنکه در منطقه ای سرشار از ناامنی و جنگ قرار دارد و بعد از انقلاب اسلامی بارها مورد به صورت لفظی و عملی با تهدید های مختلف نظامی مواجه بوده و حتی طی ۴۰ سال گذشته یکی از بزرگترین جنگهای قرن را تجربه کرده، بودجه ی نظامی زیادی ندارد.
سهم بودجه نظامی در سال ۹۷:
بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور ۱۱,۹۴۹,۳۵۴,۶۷۴,۰۰۰,۰۰۰ ریال یعنی یازده میلیون و نهصدو چهل و نه هزار و سیصد و پنجاه و چهار میلیارد و ششصد و هفتاد و چهار میلیون ریال (!) است. یعنی ۱۱,۹۴۹ هزار میلیار ریال که به زبان ساده تر میشود نزدیک ۱۲۰۰۰ هزار میلیار ریال و سهم نهاد های نظامی در این سال نزدیک به ۴۲۱ هزار میلیارد ریال است و این یعنی ۳.۵۱ درصد از بودجه به نهادهای نظامی اختصاص داده شده ولی باید توجه داشت که این درصد نسبت به کل بودجه است نه درصد نسبت به تولید ناخالص داخلی. لذا ۳.۵ درصد را نمیتوان با ۲.۷ درصد که در بالا ذکر شد مقایسه کرد.
اگر تولید ناخالص داخلی (GDP) در سال ۲۰۱۵ یعنی ۳۹۳.۴ میلیارد دلار را با قیمت دلار ۴۵۰۰ تومان در نظر بگیریم، به مبلغی نزدیک به ۱۷۷۰۰ میلیارد ریال میرسیم و با توجه به اینکه از سال ۲۰۱۵ تاکنون رشد اقتصادی داشته ایم، GDP در سال ۹۷ بیشتر از این مبلغ خواهد بود (انشالله) لذا به نظر میرسد سهم بودجه نظامی به تولید ناخالص داخلی در سال ۱۳۹۷ کمتر از ۲.۳۷ درصد باشد و این یعنی احتمالا ما در سال ۹۷ از این لحاظ پایین تر از بسیاری از کشورهای توسعه یافته قرار خواهیم داشت.

دو منبع ذکر شده در مقاله:

http://www.bbc.com/persian/iran-features-40916317

https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2034rank.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *