Press "Enter" to skip to content

سیاستهای ارزی دولت و رابطه قیمت دلار و ارزش پول ملی

admin 0

در باب ارزش پول ملی، جناب آقای میرزاخانی در مقاله ای کوتاه اظهار میکند که گرچه برخی تصور میکنند قیمت ارز نشان دهنده ی ارزش پول ملی ست، ولی در اصل باید قدرت خرید ریال را نشانگر ارزش پول ملی دانست. به عنوان مثال اگر دوره ی 1384 تا 1389 را در نظر بگیریم، شاخص قیمتها دو برابر شده یعنی قدرت خرید ریال نصف شده و این یعنی ارزش پول ملی در این دوره کاهش یافته است. در حالی که اگر در این دوره زمانی قیمت ارز ثابت بود، به نظر میرسید ارزش پول ملی ثابت مانده است.
لذا برای تقویت و ثبات ارزش پول ملی کاری که باید کرد، باید تورم را در داخل اقتصاد ایران مهار کرد.
البته در خصوص نوسانات نرخ ارز نظر ایشان تقریبا همان بود که دولت انجام داد. یعنی افزایش نرخ سود تسهیلات و … در ادامه دو نظر دیگر در خصوص این موضوع نقل و نقد خواهد شد:
1. دکتر فرشاد مومنی در گفتگو با همشهری با آزادسازی نرخ ارز مخالفت میکنند و آن را دور باطل میدانند و تجربه ی ترکیه را برای ناموفق بودن آن مثال میزنند. هرچند بنده راهکار دقیق و عملی در این مصاحبه ندیدم ولی ایشان در کل با نگاه نهادگرایانه ی خود معتقدند با اصلاحات ساختاری و نهادی باید نرخ ارز به نوعی تعیین شود که در راستای بالنگی اقتصاد باشد.
2. دکتر پویا ناظران در کانال تلگرامی خود سیاستهای دولت را نقد کرده اند و میگویند باید دولت دست از تعیین قیمت بردارد تا قیمتها به تعادل برسند و به این ترتیب برخی مشکلات دیگر مثل رقابت پذیری بنگاه های تولیدی با تولیدکنندگان خارجی و … برطرف خواهد شود.
گرچه تحلیلهای دکتر مومنی بسیار ارزشمند و قابل تامل است ولی در میان صحبت های ایشان نکته ای بود که به نظر میرسد با راهکار پیشنهادی ایشان نوعی تناقض دارد. ایشان میفرمایند:
“2 مسئله اساسی در این پیشنهاد [راهکار اخیر دولت برای کنترل قیمت ارز] وجود دارد؛ اول اینکه نوعی عقب‌نشینی در ماجرای کاهش نرخ سود رخ داده و دوم اینکه راهبرد پیشروی در باتلاق را پیش‌روی نظام سیاستگذاری کشور گذاشته و دوباره پاداش به‌کار بدون زحمت را باب کرده است چراکه اگر سرریز این نقدینگی منجر به اختلال در بازار شده باشد، در سررسید این سپرده‌ها مبالغ هنگفت‌تری وارد بازار می‌شود و پیشنهاد فعلی، فقط بحران را با ابعاد گسترده‌تر و عمق فاجعه‌بارتر به آینده حواله کرده است.”
در این بخش، ایشان به همان چیزی اشاره کرده اند که مدافعان آزادسازی قیمت میگویند. یعنی دولت با این راهکار تنها افزایش قیمت را به تعویق انداخته و احتمالا یک سال دیگر در همین مواقع باید شاهد یک شوک در قیمت ارز یا یکی دیگر از بازارهای موازی باشیم.
لذا از نظر این حقیر و با توجه به نرخ شدید افزایش نقدینگی در این دولت، کنترل قیمت اگر تعدیل تدریجی را همراه نداشته باشد، در میان مدت و بلند مدت راهکار مناسبی نخواهد بود و تبعات سنگینی به همراه خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *